Telefon:
518 519 260

E-mail:
lukasz.pawliszak@septero.pl

Adres firmy:
ul. Artyleryjska 43
03-276 Warszawa

zastosowania zamkow szyfrowych wi-fi

Zastosowania zamków szyfrowych Wi-Fi

Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych wartości dla człowieka. Poczucie bycia bezpiecznym zapewnia w naszym życiu odpowiednią równowagę, stabilizację. jest bodźcem do dalszego rozwoju i chęci doskonalenia. W niniejszym artykule omówiono zastosowania zamków szyfrowych.

Człowiek, który czuje się bezpieczny jest szczęśliwszy i wykazuje się większą kreatywnością. Niestety, nie zawsze mamy wpływ na wszystkie czynniki, które budzą w nas niepokój. Część z nich możemy jednak zniwelować, np. lepiej chroniąc nasz dom, firmę. Najpopularniejszym narzędziem ochrony są urządzenia telewizji przemysłowej CCTV. Jednak to nie jedyny sprzęt, który może pomóc zabezpieczyć nas, nasze rodziny, przyjaciół czy firmy. Bardzo dobrze sprawdzają się w takich zastosowaniach zamki szyfrowe. W szczególności warto zwrócić uwagę na te z wbudowanym modułem Wi-Fi, dzięki czemu mamy do nich dostęp z każdego miejsca na ziemi. Czy faktycznie to tak skuteczne narzędzie? Dlaczego zamki szyfrowe to nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort i wszechstronność zastosowań? Na te pytania znajdą Państwo odpowiedź w niniejszym artykule „zastosowania zamków szyfrowych”.

Na początek wyjaśnijmy czym jest zamek szyfrowy. Najprościej można powiedzieć, że to narzędzie do ochrony, zabezpieczenia stref ograniczonego dostępu przed wstępem osób niepożądanych. Zamki szyfrowe mogą być częścią systemu kontroli dostępu, ale również działać, jako oddzielne narzędzia do kontroli nad wyznaczonymi strefami. Wyróżniamy dwa rodzaje zamków szyfrowych: mechaniczny i elektroniczny.

Podział zamków szyfrowych

Mechaniczny, inaczej ręczny nie wymaga dostępu do prądu, najczęściej stosowany jest z sejfach, jednak spotyka się go również przy furtkach lub drzwiach. Ze względu na brak elektroniki jest on odporniejszy na wszelkie działania mechanizmów zewnętrznych oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.

Wraz z coraz szybszym rozwojem technologii na rynku coraz częściej zaczęły się pojawiać się zamki elektroniczne. Zasilane są z zewnętrznych źródeł energii, często charakteryzują się wysokim stopniem odporności na warunki atmosferyczne (IP) oraz są bardzo rozbudowane pod względem funkcjonalności. Szyfrowe zamki elektroniczne dzielą się na tradycyjne wyposażone w klawiaturę numeryczną, ale również czytniki kart, linii papilarnych – np. ZS42-1 oraz modele wyposażone w dodatkowy moduł Wi-Fi – np. ZS44-X lub ZS45-X. Wyróżnia je łatwy i bezpieczny sposób zarządzania przy pomocy aplikacji mobilnej, takiej, jak np. Tuya Smart na smartfona/tablet o systemie Android lub iOS z każdego miejsca na świecie z dostępem do sieci Wi-Fi lub internetu mobilnego. W tym artykule skupimy się na modelach z dostępem do sieci, które w czasach ogólnego dostępu do Internetu i urządzeń mobilnych z każdym miesiącem zyskują coraz większą popularność. Szczególnie skupimy się na ich bardzo szerokim zastosowaniu.


zastosowania zamkow szyfrowych wi-fi 1

Wynajem krótkoterminowy

Popularność krótkoterminowego wynajmu prywatnych mieszkań stale wzrasta. Z jednej strony zapewnia możliwość łatwego podreperowania budżetu, z drugiej strony wynajmowane w ten sposób pokoje, mieszkania czy nawet całe domy są tańsze. Jednak również ten sposób wynajmu nie jest wolny od problemów. Najczęstszą niedogodnością, z jaką borykają się osoby czasowo wynajmujące swoje lokale za pomocą takich platform jak np. Airbnb, Booking.com czy Hostelworld.com jest konieczność fizycznej obecności na miejscu w dniu przyjazdu i odjazdu gości. Również istotne jest udostępnianie swoich kluczy osobom, których de facto nie znają się. Rozwiązaniem tej sytuacji może być zamontowanie zamka szyfrowego z modułem Wi-Fi. Pozwoli on na ustawienia czasowego kodu wejścia – wyjścia do mieszkania lub domu, który aktywuje się przed przyjazdem gości i dezaktywuje po ich wyjeździe.


zastosowania zamkow szyfrowych wi-fi 2

Hotel bez kluczy i kart wstępu

Początek pandemii wirusa SARS-CoV-2 zmusił hotele, motele, pensjonaty do szukania nowych rozwiązań w wynajmie, które w jak największym stopniu ograniczyłyby kontakt między personelem, a klientami. Z tego względu bardzo dużo z nich zdecydowało się na zastąpienie tradycyjnych zamków, zamkami szyfrowymi z czytnikami kart lub klawiaturą. Inne, żeby wykluczyć ten kontakt całkowicie postawiły na zamki z modułem Wi-Fi, który pozwala na zarządzanie z poziomu aplikacji. Coś, co stało się wymogiem chwili okazało się przydatnym narzędziem. Standardowe recepcje zastąpione zostały w pełni mobilnymi rozwiązaniami, gdzie właściciel rezerwacjami oraz dostępami do pokoi zarządza ze swojego domu. Teraz w łatwy sposób mogą ustawić zdalnie kilka różnych kodów czasowych dla wynajmujących, serwisu sprzątającego, serwisu technicznego, ale również szybko zareagować w przypadku awarii.


zastosowania zamkow szyfrowych wi-fi 3

Firma z kontrolą nie tylko dostępu, ale również czasu pracy

Coś, co sprawdza się w dużej korporacji niekoniecznie znajdzie zastosowanie w małej kilkuosobowej firmie. Można wydać setki tysięcy złotych na zaawansowany system kontroli dostępu z mierzeniem czasu wejść i wyjść. Jednak w kilkuosobowym przedsiębiorstwie równie dobrze można zastąpić go zamkiem szyfrowym z modułem Wi-Fi. Każdy pracownik otrzymuje własny kod dostępu do firmy, a osoba zarządzająca narzędzie kontroli. Za pomocą aplikacji mobilnej w rejestrze zdarzeń można sprawdzić, kto, o której godzinie i ile razy odblokowywał dany zamek. Zastosowania zamków szyfrowych zwiększają bezpieczeństwo każdej firmy.


zastosowania zamkow szyfrowych wi-fi 4

Dom bez kluczy

Więcej niż jeden domownik w gospodarstwie to konieczność posiadania większej ilości kluczy. Ale również większe prawdopodobieństwo, że ktoś tych kluczy zapomni, a może nawet zgubi. Co wtedy zrobić? Zaryzykować, że klucz wpadnie w niepowołane ręce czy zmienić wszystkie zamki w domu? Pojawia się niepotrzebne zdenerwowanie i poczucie utraty bezpieczeństwa. Rozwiązaniem znów może być zamek szyfrowy z wbudowanym modułem Wi-Fi. Jeden kod dostępu dla domowników. Osobny czasowy kod dostępu dla serwisu sprzątającego. Jednorazowy kod dla przyjaciół i rodziny, kiedy nie chcemy żeby czekali na nas np. podczas deszczu pod domem. Wszystko to zrobimy zdalnie, za pomocą intuicyjnej aplikacji.


dokumenty i serwery pod stala ochrona

Dokumenty, serwery pod stałą ochroną

W każdej firmie najbardziej newralgicznymi miejscami są serwerownia oraz archiwum z dokumentami. Oba pomieszczenia z ograniczonym dostępem dla pracowników, ale również na tyle istotne, że szczególnie w przypadku dokumentów często wykorzystywane. Jak w takim razie zabezpieczyć takie pomieszczenie skutecznie? Można stworzyć zespół, który będzie odpowiadał za dostęp. Jednak opiera się to na chwiejnym czynniku ludzkim oraz pełnym zaufaniu do podwładnych. Łatwiejszym sposobem po raz kolejny jest zamek szyfrowy z wbudowanym modułem Wi-Fi. Tworzenie kodów dziennych, kodów jednorazowych, a wszystko to bez konieczności fizycznej obecności w miejscu pracy.


obiekty uzytecznosci publicznej

Obiekty użyteczności publicznej

Są miejsca, gdzie bardzo dawno zrozumiano, że zamki szyfrowe to przyszłość kontroli dostępu. Takim miejscami są urzędy, ale również banki. Tam już kilka lat temu postawiono na taki sposób zabezpieczania pomieszczeń i odejście od tradycyjnych kluczy. Początkowo postawiono na zamki wyposażone w czytniki kart, jednak coraz częściej zastępują je modele zarządzane zdalnie. Wyróżnia je brak konieczności posiadania karty, łatwy i bezpieczny dostęp. Cechy te są pożądane w miejscach, gdzie stale pracuje się na wrażliwych danych.


Standardowe klucze zapewne nie znikną szybko z ogólnego użycia. Jednak coraz szybszy postęp technologiczny sprawia, że takie rozwiązania jak zamki szyfrowe przestały być jedynie melodią przyszłości. Już teraz coraz więcej nowych mieszkań, domów, firm, fabryk, itp. opiera się na technologiach IoT (Internetu Rzeczy). Jednym z jej elementów są właśnie elektroniczne zarządzalne zamki szyfrowe z modułem Wi-Fi. Charakteryzują się one uniwersalnością zastosowań i łatwością w obsłudze. Komfort bezpieczeństwa, jaki gwarantują użytkownikom sprawia, że ich popularność z każdym rokiem wzrasta. Zastosowania zamków szyfrowych są więc nie do przecenienia.

Skontaktuj się z nami, aby poznać całą ofertę. Produkty z zakresu kontroli dostępu dostępne są w naszym sklepie vidos24.pl.